HTML

liberális-szabadelvü

politikai, közéleti írások

Friss topikok

Linkblog

Pártok szereptévesztésben.

2012.12.10. 17:03 spoc


       Megszállt ország vagyunk, a pártok kisstílű vezetői, pártfunkcionáriusok és hívei által megszállt ország.
Megszálltak mindent, amit lehetett. Betüremkedtek mindenhova, még oda is, ahol nincs semmi keresnivalójuk.
Mindenható urak lettek a gazdaságban, uralják a média világát, gúzsba kötik a kultúrát. Átkos, megosztó tevékenységük az emberek privátszféráját sem kíméli.
Szinte nincs olyan terület, ahol pártkapcsolatok nélkül, akadálymentesen célba lehetne érni. És akik így sikeresek, nem biztos, hogy a legkiválóbbak, viszont ennek kőkemény ára van, amit mi, balga belgák fizetünk meg.
      Emiatt a pártokat lehet a legkevésbé elmarasztalni. A struktúra, a rendszer ilyen, lehetőséget ad rá. A pártok hatalomra törnek, bár mi áron. Ez a létük, erre alakultak, ezért szerveződnek. Gazdasági pozíciókat szerezni, klientúrát építeni. A modern tömeg demokrácia eszközeit kihasználva, szavazatokat maximálni.
Divatos szófordulattal, a történet nem napjainkban kezdődött, viszont szemünk láttára terebélyesedett ki.
A pártok, a modern demokráciák motorjai helyett, be kellene ismernünk, ma már a társadalom demokratikus működésének kerékkötői lettek.
       Az utolsó két év eseményeit ismerve és elemezve, talán lehetne megoldást találni. Nem biztos, hogy egy kormányváltás megnyugtató megoldást hozna. Nincs sok értelme egy rosszat felcserélni egy kevésbé rossznak tűnővel.
        Egyszer már végig asszisztáltuk egy párt, nyolc évig tartó, mindent negáló tevékenységét. Demagóg ígérteikkel, úgy értek el 2/3-os támogatást, hogy igazán érdemlegeset nem mondtak. A kormányra törő pártok most szintén 2/3-ról ábrándoznak, mintha ez mindent megoldana. Az alkotmány persze módosíthatnák, de az is csak párt alkotmány lenne, pártközi háttéralkuk eredménye, igaz, jóval szélesebb körben, mint a jelenlegi.
         Mi a probléma a pártokkal?
      Jelenleg több mint 120 bejegyzett párt van Magyarországon, együttes taglétszámuk nem haladja meg a lakosság 5% át. A „mezei „párttagok száma elenyésző. A helyi szervezetek tagjainak zöme, vagy képviselő, bizottsági, vagy felügyelő bizottsági tag, ill. a tőlük függő barát, rokon, vagy alkalmazott.
A pártok, hatalomra, befolyásra való törekedésük miatt alkalmatlanok a társadalom működtetésére, nem is lenne szabad, hogy erre törekedjenek. A jelenlegi morális állapotukban, erre nincs is erkölcsi alapjuk. Köztudott, és ezt igazán nem is cáfolják, minden 100 Ft befolyó párt pénz közül 90 Ft fekete csatornákon érkezik. Morális társadalom építése, a morál és törvények felett álló pártokkal elképzelhetetlen.
      Mi lehetne a pártok szerepe egy normális demokráciában?
     Egy igazi modern demokrácia alapja az egyén, a független és kötöttségtől mentes szabad egyén, aki megalkotja, ezáltal elfogadja, és alkalmazza a saját demokráciájának törvényeit. De hogyan? Az emberek sok félék, sokféle vágyakkal, és törekvésekkel. Ez, és csakis ez lehet a pártok szerepe. Szervezni és segíteni az emberek demokratikus törekvéseit, segíteni a törvényalkotási folyamatokat, de csak olyan mértékben, amilyen felhatalmazást kapnak a civil individuumoktól. A pártok hajlamosak cselekvési határaikon túlterjeszkedni, különösen, ha ezeket a határokat ők szabják meg. Ezt a határt, a törvények törvénye az alkotmány kell, hogy rögzítse.
     Hogyan valósítható ez meg?
    Nehezen. Túl reprezentált a pártok szerepe, és ilyen méretű önkorlátozás nem várható tőlük. A jelenlegi kormányzó pártok, az álltaluk egyoldalúan kierőszakolt alkotmányt édes gyermeküknek tekintik, és nehezen mondanának le róla. Ha a hatalmon lévők még a választások előtt, lényegesen meggyengülnek, talán hajlamosak lesznek az együtt működésre, viszont az erőre kapó trónkövetelőknek már nem lesz olyan sürgős, hisz a jelenlegi alkotmány a civil jogosítványok gyengítésével, a hatalom birtokosainak kedvez.
   Van egy járhatóbb út is. A jelenlegi ellenzék a civilekkel karöltve, meg alkothatna egy alternatív alkotmányt, ami összekötő kapocs lehetne a meglehetősen szanaszét gondolkodó pártok, csoportok között. Van rá még elég idő is, és John Rawls szavaival élve, most még a tudatlanság fátyla mögött, pártérdektől mentesen lehet megalkotni.

    2014-ben nem lesz elegendő kormányt váltani, rendszert is kell váltani, a pártokrácia rendszerét felváltani a demokrácia rendszerével. Itt az ideje, hogy túllépjünk a pártokhoz való kötődés Kádári mítoszán, és megvívjuk a magyarság első győztes szabadságharcát.

A témával kapcsolatos írások: Paradigmaváltást Magyarországon.
                                             Gondolatok a Demokráciáról

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szabadelvu-liberalis.blog.hu/api/trackback/id/tr634958281

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása